Цей запит є наслідком прийнятого на перший сесії Дніпровської районної ради рішення про Положення про постійні комісії (рішення на сайті райради) та рішення Про утворення постійних комісій Дніпровської районної ради Дніпропетровської області VIII скликання (рішення на сайті райради)
Детупати ПП “Слуга Народу” не голосували за ці проекти, оскільки не мали жодної змоги ознайомитись з текстом або обговорити склад комісій.
Рішенням Про утворення постійних комісій Дніпровської районної ради Дніпропетровської області VIII скликання було утворено 8 постійних комісій ради із визначенням їх складу.
Результатом такого рішення стала відсутність представників фракції “Слуга Народу” у складі двох постійних комісій:
- Постійної комісії Дніпровської районної ради Дніпропетровської області VІІІ скликання з питань соціально-економічного розвитку району, підприємництва, бюджету та фінансів,
- Постійної комісії Дніпровської районної ради Дніпропетровської області VІІІ скликання з питань будівництва, комунальної власності, житлово-комунального господарства, транспорту та благоустрою
Іншим чинником для запиту стала також наявна закрита робота засідань депутатських постійних комісій, яка зараз практикуються депутатами Дніпровської районної ради.
Так, за місяць до засідання сесії депутат райради Марина Рябець подавала проект рішення щодо передачі будинку побуту громаді Підгородного. Голова Постійної комісії з питань будівництва, комунальної власності, житлово-комунального господарства, транспорту та благоустрою не повідомів депутата районної ради про його розгляд, час та місце проведення засідання означеної постійної комісії. Проект рішення був відхилений, депутату на Президії районної ради надали проект висновку стосовно розгляду його проекту рішення (див.посилання).
Дії, вчинені головою комісії, лишили депутатів Дніпровської районної ради та представників Підгородненської громади не тільки можливості участі в обговоренні проекту рішення, а і внесення проекту рішення в порядок денний сесії для подальшого голосування з врахуванням висновку цієї комісії.
На даний час достовірно невідомо, де та коли збиралась означена постійна комісія.
Ситуацію щодо діяльності постійних депутатських комісій ускладнює не тількі відсутність прозорості їх роботи, відсутність представників депутатських фракцій у складі постійних депутатськиї комісій, які б могли впливати на розгляд рішень, захищати інтереси виборців при розгляді питань, а і їх утворена чисельність (8 комісій).
Так, нормою статті ст. 28 Закону України “Про статус депутатiв мiсцевих рад” встановлено, що депутатські групи, фракції мають право на пропорційне представництво в постійних та тимчасових комісіях ради.
У Дніпровській районній раді наразі дві фракції складаються з 6 депутатів районної ради – “Громадська сила” та “БЛОК ВІЛКУЛА «УКРАЇНСЬКА ПЕРСПЕКТИВА”.
Утворена кількість комісій унеможливлює реалізацію права зазначених фракцій на пропорційне представництво у комісіях ради через те, що чисельність комісій перевищує фактичний максимальний склад фракції.
Така ситуація є порушенням прав депутатів фракцій на відстоювання інтересів виборців, суперечить нормі ст. 28, ст.30 Закону України ” Про статус депутатiв мiсцевих рад” та самому Положенню про постійні комісії ради, яким визначено, що персональний склад постійних комісій формується радою, як правило, відповідно до пропорційного представництва депутатів у фракціях та групах.
Запит адресовано до голови районної ради, бо саме голова районної ради здійснює контроль діяльності постійних комісій ради та слідкує за дотриманням законності в роботі ради. За пропозицією голови ради утворюються постійні депутатські комісії ради.
Згідно Регламенту Дніпровської районної ради голова ради:
45.1.4. вносить Раді пропозиції щодо утворення і обрання постійних комісій Ради;
45.1.5. координує діяльність постійних комісій Ради, дає їм доручення, сприяє організації виконання їх рекомендацій;
45.1.6. організовує надання депутатам Ради допомоги у здійсненні ними своїх повноважень;
Також Регламентом визначено, що:
50.1. Постійні комісії обираються Радою на строк її повноважень у складі голови і членів комісії за пропозицією голови Ради.
51.1. За пропозицією голови Ради склад постійних комісій Ради обирається за списком.
51.2. За результатами цього голосування оформляється відповідне рішення Ради.
51.3. Персональний склад постійних комісій Ради повинен містити: назву всіх постійних комісій; прізвища та імена відповідних депутатів Ради.
Наявні постійні комісії (їх кількість та склад) Дніпровської районної ради були утворені за пропозицією голови районної ради, після оголошення формування складу фракцій (див. протокол 1 сесії).